Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
X

Adresimiz

Uphill Towers Giriş Kat - Barbaros Mah. Ak Zambak Sok. No:13 Ataşehir / İstanbul

Adres Tarifi

Bizi Arayın

0850 346 2000

Instagram

-

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hakan Demirel ve Dr. Vecdi Bayramoğlu'nun Toplamda 32 Yıllık Deneyimi ve 8000'den Fazla Uygulama Tecrübesi ile Şimdi Bilgilenin!

Bilgi & Fiyat Al:

  ADINIZ*

  TELEFONUNUZ*

  MESAJINIZ*

  Annelik Estetiği (Mommy Makeover)

  Doğum sürecinde ve sonrasında oluşan deformasyonların kadınlar tarafından kader olarak kabullenildiği ve sorun edilmediği düşünülse de bu durum pek öyle değildir. Kadınlar vücutlarında oluşan deformasyonu her ne kadar sorun etmiyormuş gibi görünmeye çalışsa da bu ruh hallerine, iş ve aile hayatlarına hatta cinsel hayatlarına olumsuz olarak yansımaktadır. Doğum sonrasında artan iş yükü, değişen sosyal yaşamları onların daha yüksek motivasyona sahip olmasını gerektirirken böyle bir faktör onlar için göz ardı edilemez bir engel oluyor. Amerikalılar’ın “Mommy Makeover” olarak adlandırdığı Türkçe’ye “Annelik Estetiği” diye çevirdiğimiz plastik cerrahi, kadınların bir an önce eski vücutlarına dönmesini sağlıyor. Her kadının doğum sonrasında vücut yapısına göre kendine has sorunlar oluşacağı için uygulanacak operasyonlar ve iyileşme süreci değişmektedir. Genellikle karın germe, memeleri yeniden şekillendirme, liposuction gibi operasyonları kapsamakta olup ameliyatlar üç ile beş saat aralığında sürer ve hasta bir- iki gün içinde taburcu edilir.

  Annelik Estetiği (Mommy Makeover) Nedir ve Nasıl Yapılır?

  Annelik estetiği, doğum sonrasında kadınlarda oluşabilecek vücut deformasyonlarının tek seansta yok edilerek vücudun eski haline kavuşturulmasına denir. Her kadında farklı sorunlar oluşsa da genel olarak karın bölgesinde sarkmalar, memelerin içinin boşalarak hacmini kaybetmesi ve basenlerde genişleme en belirgin sorunlardır. 
  Hamilelik sürecinde hormonal değişikliklerin etkisi en fazla karın bölgesi ve memelerde görülmektedir. Karın duvarının bombeleşmesine neden olan ve belki de geri dönülmez etkiler yaratan süreç bebeğin büyümesi ve karın duvarını ileri doğru itmesiyle başlıyor. Karın kaslarının ve onları birbirine bağlayan bağların gevşemesi sonucunda çıkıntılı bir karın, gevşemiş bir deri gibi istenmeyenler sorunlarla karşı karşıya kalınıyor. Doğum sonrasında eğer sadece bombeleşme varsa karın duvarında endoskopik uygulamayla iz bırakmadan sorun çözülebiliyor. Daha ciddi sorunlar oluştuysa karın germe ameliyatıyla deri fazlalıkları da alınarak bölge eski haline getiriliyor. 
  Hamilelik sırasında ve sonrasında yaş faktörüne ve kişinin derisinin esneklik durumuna göre memelerde hacim kaybı ve sarkıklıklar görülebiliyor. Ameliyatta eğer sadece meme şekillendirme işlemi yapılacaksa meme dokusu alınmıyor, sadece meme şekillendirilip bollaşan derinin fazla kısımları çıkarılıyor. Meme dokusunda bir fazlalık durumu söz konusu ise meme gerektiği kadar küçültülebiliyor. Eğer ki meme dokusu hacim olarak yetersiz ise silikon meme proteziyle meme büyütme ameliyatını meme dikleştirme ameliyatı sırasında gerçekleştiriliyor. 
  Hamilelikte oluşan yağ yığılmalarına ise özellikle basen, iç bacak gibi bölgelerde görülenlere diyet ve egzersizlerin çözüm olamıyor. Bu yağ yığılmalarına son vermek ve vücudun eski doğal görünümüne kavuşmasını sağlamak için en ideal yöntem liposuction.

  Annelik Estetiği (Mommy Makeover) Kimlere Yapılır?

  Annelik estetiği doğum sırasında ve sonrası vücudu deformasyona uğramış, tekrar hızlı bir şekilde eski görünümüne ulaşmak isteyen kadınlara uygulanır. Özellikle birden fazla doğum yapmış kadınlar için ideal bir yöntemdir. Özellikle birden fazla doğum yapan kadınlarda daha yoğun bir şekilde görülen yağın inatla vücuda yapışması ve sporun, diyetin çare olamadığı buna karşın iş yükü artan, yaşam tarzı değişen ve bunlara hızlı bir şekilde adapte olmak isteyen kadınlara yapılır. Ancak ameliyat doğumdan hemen sonra yapılmaz. Bu ameliyatları olacak kadınların emzirme dönemini bitirmiş olması hatta bazı durumlarda emzirme döneminden sonra altı ay geçmiş olması gerekir. 
  Annelik estetiği genelde bir daha doğum yapmayı düşünmeyen kadınlara yapılır. Ameliyatın doğru hekimler tarafından doğru yöntemlerle yapılması durumunda meme başının altındaki süt kanallarına dokunulmadan işlem yapıldığı için tekrar hamilelik durumunda da bir sakınca oluşmaz. Ayrıca ameliyattan sonra hamile kalan kadınlarda yine bir miktar meme ve karında gevşemeler görülmekle birlikte hiçbir zaman estetik öncesi görülen deformasyonlar görülmüyor.

  Annelik Estetiğinden (Mommy Makeover) Sonra Oluşabilecek Risk Ve Komplikasyonlar

  Annelik estetiğinin yapılışının öncelikli hedefi kadınların doğum öncesindeki doğal vücut yapısına geri dönmesini sağlamaktır. Bu hedef doğrultusunda kadınların vücut yapılarına uygun ve vücutlarının uğradığı enformasyona göre ameliyatlar yapılmaktadır. Kadınların bazıları sadece karın germe işlemine yapılırken, karın germe liposuction, meme dikleştirme ameliyatlarının bir arada yapıldığı da görülmektedir. Bu durumda kadınlar isteklerinden ziyade bu konudaki uzman doktorların görüşü dikkate alıp bu doğrultuda karar vermelidir. Ancak tüm bu sürecin sağlıklı işleyebilmesi için doğumdan sonraki gerekli süre beklenmelidir. Yani annenin emzirme süresi bitmeli, göğüslerdeki süt boşalmalı rahim eski boyutuna ulaşmalı vücudun uğradığı enformasyon ortaya çıkmalıdır. Eğer gerekli süre beklenmezse yapılan ameliyatın vücudun deformasyonunu tam anlamıyla gideremeyeceği, bunun sadece kısa süreli bir etkiye sahip olacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Bu süreçte kadınların tekrar hamile kalmak isteyip istemediklerine karar vermeleri de önemlidir. Her ne kadar doğum öncesindeki haline hiçbir zaman dönmeyecek olsa da vücut tekrar bir hamilelik söz konusu olduğunda vücudun yapısına göre sarkmalar, çatlaklar görülebilmektedir. En önemlisi ise tekrar hamile kalabilecek kadınlar için süt damarlarına zarar verilmeden meme ameliyatlarının gerçekleştirilmesidir. Uzman doktorlar tarafından yapılan ameliyatlarda bu konu çok önemsenmekte olup gerekli önlemler alınmaktadır.

  SORU SORUN
  HEMEN DEĞERLENDİRELİM

  Şimdi Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Vecdi Bayramoğlu’na Aklınıza Takılan Her Türlü Soruyu Sorup Bilgi & Fiyat Alabilirsiniz!

  Annelik Estetiğinden (Mommy Makeover) Önce Ve Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

  Estetik ameliyatları günümüzde sık sık uygulanması ve doktorların bu konuda uzmanlaşması bakımından kolay ameliyatlar grubunda yer alıp, hastaların bir iki günlük hastane istirahatinden sonra evlerine dönebildikleri görülmektedir. Ancak burada daha özel bir durum söz konusu olduğu için dikkat edilmesi gereken durumlar daha da hassaslaşmaktadır. Annelik estetiğinden önce ve sonra dikkat edilmesi gereken durumları maddeler halinde incelemek gerekirse:

  • Annenin ameliyat için emzirme süresini tamamlamış ve gerekli süreyi beklemiş olması gerekir.
  • Annenin daha önce cerrahi bir müdahale görüp görmediği, daha önce birden fazla doğum yapıp yapmadığı bu ameliyatlarda belirleyici önemli faktörler olup bunları doktoruyla ayrıntılı bir şekilde konuşması önemlidir.
  • Yapılacak olan ameliyatlar her kadında değişebileceği için kadınların operasyonlardan önce doktoruyla isteklerini açık açık konuşmalıdır. Doktorunun bu konuda sadece bölgesel değil tüm vücut estetiğini göz önünde bulundurduğunu dikkate alarak tavsiyeleri doğrultusunda kararlar verilmelidir.
  • Yapılan plastik cerrahi müdahaleye göre değişmekle birlikte hasta aynı gün ya da bir iki güne evine dönebiliyor. Ancak hastanın yorucu olmayan işlere başlaması bir hafta, günlük yaşam temposuna dönmesi ise iki haftayı buluyor. Annenin ameliyattan önce bu süreçlerin de farkında olması, buna yönelik tedbirler alması önemlidir.
  • Ameliyat sonrasında yapılan işlemleri kalıcı hale getirmek, daha iyi sonuçlar almak adına hastanın operasyona göre üç haftaya kadar korse ve destekleyici sütyen takması gerekir.
  • Hastanın ameliyattan sonra diyetisyen eşliğinde sağlıklı bir program oluşturması ameliyatın kazandırdığı formun korunmasına en büyük katkı olacaktır.