Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
X

Adresimiz

Uphill Towers Giriş Kat - Barbaros Mah. Ak Zambak Sok. No:13 Ataşehir / İstanbul

Adres Tarifi

Bizi Arayın

0850 346 2000

Instagram

-

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hakan Demirel ve Dr. Vecdi Bayramoğlu'nun Toplamda 32 Yıllık Deneyimi ve 8000'den Fazla Uygulama Tecrübesi ile Şimdi Bilgilenin!

Bilgi & Fiyat Al:

  ADINIZ*

  TELEFONUNUZ*

  MESAJINIZ*

  Çene Törpüleme Ameliyatı

  Çene Törpüleme Ameliyatı

  Günümüzde yüz estetiği oldukça önemli bir husus halini aldı. Yüzün bir bütün olarak estetik görünmesi nerdeyse herkes tarafından amaçlanıyor. Günümüzde kullanılan estetik operasyonlar da en fazla yüz bölgesinde uygulama alanı buluyor. Güzellik anlayışı devamlı değişen ve gelişen bir olgu olsa da güzel bir yüzün nasıl olması gerektiği az çok bellidir. Bu “nasıl olması gerektiği” sorusunun cevaplarından en önemlisi de yüzün şekliyle alakalıdır. Genel olarak kaş, göz, burun ve dudaklarla birlikte çene bu görünüşün ana hatların belirler. Bazı durumlarda çene hariç diğer tüm belirleyiciler ideal konumda bulunsa bile çenenin şekli dolayısıyla estetik bozukluklar ortaya çıkabilmektedir. Çene törpüleme ameliyatları da bu görünüş bozukluklarını cerrahi yöntemler kullanarak ortadan kaldırmaya yarayan teknikleri içerisinde barındırır. Çene törpüleme ameliyatları tamamen estetik kaygılar için yapılabileceği gibi; doğuştan veya sonradan oluşan ve sağlık ile ağız fonksiyonlarını kısıtlayan durumlar için de gereklikten dolayı yapılabilir.

  Çene Törpüleme Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

  Çene törpüleme ameliyatı, çene bölgesinde bulunan kemiğin şekil bozukluklarının ortadan kaldırılması amacıyla yapılan ameliyattır. Bu ameliyat tüm çene estetiği operasyonları arasında en çok kullanılan teknik olarak karşımıza çıkar. Kişilerin genel yüz estetiğini bozan şekil bozuklukları çeşitli şekillerde mevcut olabilir. Genel olarak bahsetmek gerekirse öne ve yanlara doğru olan fazlalıkların ortadan kaldırılması için en etkin yöntem törpüleme operasyonlarıdır. 
  Çene törpüleme ameliyatları yatay ve dikey eksende mevcut bulunan fazlalıkların ve şekil bozukluklarının ortadan kaldırılması amacıyla yapılır. İki yönde gelişme olanağı bulmuş olan bu fazlalıkların genel anestezi altında cerrahi araçlar kullanılarak törpülenmesi ve hasta ile müzakere ederek önceden karar verilen ideal şekle sokulması mümkündür. Çene törpüleme ameliyatları sanıldığının aksine yüzün alt bölgesine dışarıdan değil, içeriden yapılan müdahalelerle uygulanır. Ağızın iç bölgesinden açılan kesiler yardımıyla ortaya çıkarılan ve fazla olarak işaretlenen kemik yapısı uzman hekimler tarafından törpülenir. 
  Operasyonun süresi genelde bir saati geçmez. Komplike bazı sağlık problemlerinin olması durumunda ise bu sürenin aşıldığı olur. Komplike problemlerinin eksenini ise genelde diş yapısıyla alakalı problemler oluşturur. Operasyon genel anestezi altında yapılır. Bu sebepten ötürü hastalar operasyon anında herhangi bir acı veya ağrı hissetmez. Operasyonun ağız içinden yapılıyor olmasından dolayı sonradan hekim tarafından alınması gereken dikişler değil, zamanla eriyerek kendiliğinden yok olan dikişler kullanılır. 
  Günümüzde, hekimlerin bu operasyonu çok sık uyguluyor oluşu, deneyim açısından oldukça büyük katkıları onlara sunarken; hasta sağlığı ve operasyon başarı açısından olumlu etkilerini de hastalar üzerinde göstermiştir. Günümüzde uygulanan çene törpüleme operasyonlarının neredeyse tamamı ideal çene tipinin ortaya çıkmasıyla sonuçlanmaktadır. Operasyondan sonra çenenin tam olarak fonksiyonlarına kavuşması yaklaşık iki ayı bulmaktadır. Ameliyattan sonraki üçüncü saatten itibaren hasta aşırı soğuk ve sıcak olmamak kaydıyla sıvı besinleri tüketebilirken; ilk günün sonunda taburcu olabilir. İkinci günden itibaren ise çok sert olmamak kaydıyla kat gıda tüketimine başlayabilir.

  Çene Törpüleme Ameliyatı Kimlere Yapılır?

  Çene törpüleme ameliyatının kimlere yapıldığından çok kimlere yapılamadığının bilinmesi gerekir. Bu ameliyatlar doğrudan bir sağlık problemini, çenedeki bir bozukluğu ortadan kaldırmak amacıyla yapılabilse de genelde estetik kaygılar güdülerek yapılır. Bu yüzden aranan şartların başında çenenin ısırma, çiğneme ve fonksiyon açısından herhangi bir bozukluğa sahip olmaması gelir. Yani alt ve üst dişlerinin birbirlerine olan teması normal olmalıdır. Ayrıca alt çenenin pozisyonu da normal olmalıdır. Yani üst çeneye göre önde veya arkada olması çene törpüleme ameliyatının icra edilmesi için engel sayılır. Öncelikle bu sorunun ortadan kaldırılması için çeşitli operasyonların yapılması; sonrasında ise fazlalık olarak adlandırılabilecek alanın ortadan kaldırılabilmesi için çene törpüleme ameliyatının yapılması gerekir. Genel olarak çene görünüşünden memnun olmayan, çenesinin yüzüne yakışmadığını düşünen her hastaya (yukarıdaki şartlar sağlanmak koşuluyla) çene törpüleme ameliyatı yapılabilir. Hastaların arzu ettikleri yüz tipine kavuşmaları için mutlaka çenelerini estetik hale getirmeleri gerekir.

  Çene Törpüleme Ameliyatından Sonra Oluşabilecek Risk ve Komplikasyonlar

  Çene törpüleme ameliyatlarının yapılmasındaki temel amaç yüz estetiğinin sağlanmasıdır. Nadiren de olsa sağlığın geri kazanılması amacıyla da icra edilebilir. Neredeyse tamamen diyebileceğimiz oranda estetik amaçla yapılıyor olmasından dolayı çene törpüleme ameliyatlarının ciddi bir risk ve komplikasyonu yoktur. Genel olarak hasta kaygılarının başında gelen kalıcı dudak uyuşması problemi de istatistiksel veriler incelendiğinde neredeyse hiç ortaya çıkmamaktadır. Çene bölgesinde törpüleme yöntemiyle icra edilen operasyonların en büyük riski, törpülenen kısmın geri alınamıyor oluşudur. Yani operasyonu yapan hekimin uzmanlığının üst derecede olması gerekir. Yanlış uygulamalardan ve operasyon hatalarından kaçınmak için hastanın bu riskleri göz önünde bulundurarak işinde ehil bir cerrah seçmesi gerekir. Törpülemenin fazla olması veya doğru yapılsa dahi operasyon öncesinde kararlaştırılan şekle uymaması durumunda ise hastalara çeşitli protez uygulamaları ile müdahale edilmektedir.