Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
X

Adresimiz

Uphill Towers Giriş Kat - Barbaros Mah. Ak Zambak Sok. No:13 Ataşehir / İstanbul

Adres Tarifi

Bizi Arayın

0850 346 2000

Instagram

-

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hakan Demirel ve Dr. Vecdi Bayramoğlu'nun Toplamda 32 Yıllık Deneyimi ve 8000'den Fazla Uygulama Tecrübesi ile Şimdi Bilgilenin!

Bilgi & Fiyat Al:

  ADINIZ*

  TELEFONUNUZ*

  MESAJINIZ*

  Meme Ucu Estetiği

  Meme Ucu Estetiği Nedir?

  Meme ucundaki şekil bozuklukları kişiyi rahatsız eder, kimi durumlarda emzirme döneminde sıkıntı oluşturur. Meme ucunun çevresinin rengi koyulaşıp genişleyebilir, kimi sebeplerle meme ucu tamamen alınmış olabilir. Meme ucunun koyu renkli kısmındaki büyüme erkeklerde de görülebilir. Meme ucu içe doğru çökük durabilir. Genellikle çok söz edilmeyen meme ucu sorunları aslında meme ucu estetiği ile çözülebilir. Meme uçları süt kanallarının ve çeşitli sinirlerin biriktiği noktalardır. Görsel olarak estetik olamayan meme ucu kişiyi rahatsız ederler. Meme ucundaki problemler meme ucu estetiği ve kısa bir iyileşme süreci sonrasında giderilebilir. 
  Meme ucu estetiği oluşan probleme göre değişiklik göstermektedir en uygun teknik cerrahınız tarafından görüşme sırasında muayene sonrası belirlenecektir.

  Meme Ucu Estetiği Kimlere Yapılır?

  Meme ucu estetiği, bölgedeki farklı şikâyetlere çözüm olur. İşlem sırasında çözülebilecek bazı problemler şu şekildedir:

  • Meme ucunun emzirme gibi dönemlerden sonra büyümesi mümkündür. Bu görüntü kişiyi görsel olarak rahatsız eder. Meme başı bu işlemle küçültülür.
  • Meme başının çevresindeki koyu renkli alan genişleyebilir. Bu genişleme kişiyi rahatsız ediyorsa bölgenin çapı küçültülebilir.
  • Meme ucunun içeri çökmesi kişide görsel sıkıntılar oluşturabilir. Kimi çökme durumları emzirmede de sıkıtı oluşturur. Çöken, göçük duran meme uçları öne çıkarılabilir.
  • Meme ucu kanser gibi hastalıkların sonucunda veya yanık gibi durumlarda yok olabilir. Meme başı doğuştan da olmayabilir. Bu durumda değişik yöntemlerle meme ucu görüntüsü yeniden oluşturulur.
  • Karşılıklı meme uçları arasında simetri yoksa görüntü düzeltilebilir.

  Meme ucu estetiğinin üst yaş sınırı yoktur. Emzirmeye engel olacak problemler varsa işlem gebelik planlanmadan önce yapılabilir. Emzirme dönemi de kimi görüntü bozukluklarına yol açacağı için sonrasında da tercih edilebilir. Elzem olmadıkça küçük yaşlarda önerilmez.

  Meme Ucu Estetiği Nasıl Yapılır?

  Meme ucunun çökük, gömülü olması durumunda ucu yükseltecek bir uygulama planlanır. Bu durum genellikle meme ucu arkasındaki kasların geriye çekilmesi veya süt kanallarının kısa olmasından kaynaklanır. Hafif, orta ve ileri derecede gömüklük durumu yaşanabilir. Bu durumlarda meme ucunu içeri çeken süt kanalları kesilmez, bunlara zarar vermemek amacıyla mikrocerrahi yöntemleri kullanılarak meme ucunu içeri çeken yapılar serbestleştirilir. Sorunun tekrarlamaması için meme ucu çevresindeki dokulardan meme ucunu destekleyecek takviyeler yapılır. Bazı durumlarda buna gerek kalmadan çeşitli dikiş yöntemleri de kullanılabilir. Bu işlem sırasında sinirlere zarar vermemek önemlidir. 
  Yaşanabilecek diğer sorun meme ucunun büyümesi ve çevresindeki koyu renkli bölgenin genişlemesidir .Bu duruma lokal anestezi altında müdahale edilir. Şikayete göre meme ucu kısaltılıp küçültülebilir. Meme ucu çevresinin daraltılması sırasında fazlalık oluşturan deri çıkarılır. Bu işlem göreceli olarak daha küçük ve kolay bir işlemdir. Bu işlemler genellikle mikrocerrahi teknikleriyle gerçekleştirilir. 
  Meme ucunun yokluğu durumu kimi rahatsızlıklar sonucu yaşanabilir veya doğuştan da olabilir. Bu durumlarda meme ucunun ve çevresinin yeniden oluşturulması gerekir. Bu durumda tek memede böyle bu durum görülüyorsa, sağlıklı meme ucu iki memede de kullanılabilir. Vücudun farklı yerlerinden alınabilen derilerle meme ucu çevresi oluşturulabilir. Vücuttaki dokular kullanılmadan meme ucu görüntüsü sağlanmak isteniyorsa; kalıcı dövme ya da kalıcı makyaj uygulamaları kullanılır. Yeniden oluşturma işlemlerinde en sık kullanılan yöntemlerden biri lokal fleptir. Bölgenin çevresinden doku nakli anlamına gelir.

  Meme Ucu Estetiği Riskleri ve Komplikasyonları

  Meme ucu estetikleri lokal anestezi veya sedasyon altında gerçekleştirildiğinden büyük riskler taşımazlar. İşlem sonrasında aynı gün hastaneden çıkmak mümkündür. Ameliyat sırasında kesi olacaksa, renkli kısmın içinde veya tam sınırında olacağı için yara izi problemi yaşanmaz. Yapılan işleme göre kısa süreli hafif ağrılar yaşanabilir. Buna yönelik ağrı kesiciler doktorunuz tarafından reçete edilir. Meme ucu estetikleri sırasında süt kanalları kesilirse emzirememe sorunu yaşanır. Bu nedenle emzirme kanallarına dokunulmayacak yöntemler tercih edilmeli ya da işlem sonraki bir zamana ertelenmelidir. Meme çevresindeki koyu renkli kısmın küçültüldüğü işlemlerde kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır. Bu yüzden dikiş aldırmaya gerek yoktur. Bu işlemden sonra hasta bir haftalık bir süreçte günlük hayatına döner.

  Meme Ucu Estetiği İyileşme ve Etki Süresi

  Meme ucu estetiğinin etki süresi uzundur. Kalıcı sonuçlar veren başarılı işlemlerdir. Meme ucunun tekrar deforme olması emzirme döneminin tekrar yaşanması, bir hastalık sonucu meme ucunun kaybedilmesi, yanıklar gibi ciddi durumlarda şekil bozuklukları yaşanır. 
  Meme ucu estetiğinin iyileşme süreci konforlu bir süreçtir. Büyük zorluklar yaşanmaz. Hasta günlük rutinine bir hafta gibi kısa bir sürede dönebilir. Büyük oranda, hastaneden aynı gün çıkmak mümkündür. Eve döndükten sonra da büyük sıkıntılar yaşanmaz. İşlemin türüne göre değişebilmekle birlikte genellikle alınması gereken bir dikiş söz konusu olmaz. Atılan dikişler kendiliğinden kaybolur. Her operasyonda olduğu gibi işlem gören bölgenin, bir süre iyi korunması, hijyenik tutulması önemlidir. Enfeksiyon risklerinden korunmak gerekir.

  Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Meme ucu estetiklerinden önce ve sonra dikkat edilmesi gereken durumları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Meme ucunun içe doğru çekilmesi durumu varsa bu durum kimi hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir. Kimi enfeksiyonlar, kanser gibi durumlar buna yol açabilir. Bu yüzden öncelikle varsa bu hastalıklar tedavi edilmelidir.
  • Hastanın sigara içmesi yara iyileşmesini etkileyeceğinden işlemden bir süre önce bırakılması gerekir.
  • Operasyon sonrasında iyileşme süreci kişiye ve yapılan işleme göre değişir. Bu yüzden doktorunuzun size özel tavsiyelerine dikkat etmek gerekir.
  • Operasyon öncesi doktora sürekli kullanılan ilaçlar, varsa alerjiler ve geçmişte atlatılan hastalıklar hakkında eksiksiz bilgi verilmelidir.
  • Meme ucu estetiğinden sonra yapılan işleme göre antibiyotik ilaçlar verilebilir. Bu ilaçlar düzenli şekilde kullanılmalıdır.

  SORU SORUN
  HEMEN DEĞERLENDİRELİM

  Şimdi Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Vecdi Bayramoğlu’na Aklınıza Takılan Her Türlü Soruyu Sorup Bilgi & Fiyat Alabilirsiniz!