Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
X

Adresimiz

Uphill Towers Giriş Kat - Barbaros Mah. Ak Zambak Sok. No:13 Ataşehir / İstanbul

Adres Tarifi

Bizi Arayın

0850 346 2000

Instagram

-

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hakan Demirel ve Dr. Vecdi Bayramoğlu'nun Toplamda 32 Yıllık Deneyimi ve 8000'den Fazla Uygulama Tecrübesi ile Şimdi Bilgilenin!

Bilgi & Fiyat Al:

  ADINIZ*

  TELEFONUNUZ*

  MESAJINIZ*

  PRP İle Cilt Yenileme

  PRP tedavisi, vücutta bulunan kanın alınıp santrifüje edilmesi ve plateletten zengin kısmın ayrıştırılarak vücudun istenilen diğer bölgelerine enjekte edilmesi şeklinde işleyen bir tedavi yöntemidir. Doğal süreçte vücut, dolaşım sistemi üzerinden vücudun genel onarımını ve tedavisini yapmaktadır ancak çeşitli sebeplerle onarım işlemini yapan plateletlerin yetersiz gelmesi durumunda suni müdahaleler gerekmektedir.

  PRP ile Cilt Yenileme Nedir?

  PRP tedavisinin imkan verdiği ölçüde cilt yenilemenin yapılması mümkündür. Sarkma, kırışıklık gibi yaşla ve kiloyla birlikte gelen çeşitli deformasyonların önlenmesinde kullanılan bu tedavi sayesinde; estetize edilmek istenilen bölgeye enjekte edilen plateletler yani trombositler, bölgede kök hücrelerin uyanmasını ve onarma işleminin normalden iki ile dört kat daha hızlı gerçekleşmesini sağlayarak cildin yenilenmesine katkıda bulunacaklardır. Ayrıca PRP tedavisi diğer cilt gençleştirme/yenileme tedavilerinin tamamlayıcısı olarak da kullanılabilmektedir.

  PRP ile Cilt Yenileme Kimlere Yapılır?

  PRP tedavisinin uygulanabilmesi için öncelikle hastanın kanı trombosit yani platelet açısından zengin olmalıdır. Plateletlerin ayrıştırılması için alınan kanın santrifüje edilmesi sonrası ortaya çıkan serumların olabilecek maksimum seviyede trombositi içermesi; sonuçların başarılı olarak tanımlanabilmesi açısından önem arz eder.

  PRP yöntemiyle cilt yenileme operasyonunu yaptıran hastalar genelde yaş ve çevresel faktörlere bağlı olarak belli cilt dokularında sarkma ve kırışıklık gibi problemleri olan hastalardır. Yani operasyonun yapıldığı yaş grubu genelde otuz beş ile altmış yaş arasıdır. Ekstrem durumlar olduğu zaman ise yaş grubu anlamını yitirmektedir. PRP ile verilen serumun etkisi genelde onarıcı hücreleri harekete geçirmek olduğundan dolayı, bir şekilde deformasyona uğramış cilt yapısının tamirinde de bu yöntemin avantajlarından yararlanılmaktadır.

  PRP ile Cilt Yenileme Nasıl Yapılır?

  PRP ile cilt yenileme operasyonlarının icra edilmesi için öncelikle hastanın muayene edilmesi ve sorununun tam olarak belirlenmesi gerekir. Sorunun belirlenmesinin ardından ihtiyaç duyulan serum miktarı hesaplanmalı ve hesaplanan serum miktarına göre kan alınmalıdır. Kan alma işleminden sonra trombositlerin ayrıştırılması için santrifüj işlemi operasyon anında uygulanmalı ve ortaya çıkan serumlar fazla zaman harcanmadan vücuda enjekte edilmelidir. Santrifüj aşamasından sonra dışarıda beklenilen her dakika, serumun etkisinin düşmesine sebep olur. 
  PRP tedavisi sadece cilt yenileme için değil onarım ile düzeltilebilecek her türlü estetik problem için uygulanabildiğinden dolayı temelde üç uygulama yöntemi mevcuttur. Bunlardan birincisi sıklıkla kullanılan dolgu enjeksiyonu yöntemi; ikincisi mezoterapi yöntemi; üçüncüsü ise maske veya krem halinde uygulama işlemidir. 
  İlk iki işlem sonuçları açısından mükemmele yakın olsa da üçüncü yöntemin sonuçları kısmında bazı çekinceler bulunmaktadır. Cilt yenileme operasyonlarında ise ince kanüller yardımıyla enjeksiyon tekniği kullanıldığından dolayı, sonuçların başarılı olması yönünde herhangi bir engel yoktur. Hastadan hastaya değişmekle birlikte genelde üç ya da dört seans uygulanır. İlk yılın sonunda sonuçlar kaybolmaya başladığında tekrar seansları yapılarak sonuçların kaybolmasının önüne geçilir.

  Dikkat Edilmesi Gerekenler

  PRP tedavisi, kullandığı maddelerin vücudun doğalında bulunan maddeler olmasından kaynaklı dikkat edilmesi gereken pek bir nokta içermez. Ancak vücuda yapılan her müdahale beraberinde bazı kritik noktaları da getirdiğinden dolayı aşağıda sıralananlara dikkat edilmesi tavsiye edilir.

  • Operasyon ince kanüller yardımıyla PRP serumlarının vücuda enjekte edilmesi şeklinde uygulanır. Uygulamanın sonuçlarını bozabilecek ilaçlardan ve tüketim maddelerinden uzak durulması gerekir.
  • Operasyonu takip eden süreçte, yenilenen ve gerginleşen cilt dokusunun yapısını bozabilecek ağır etkilerden, operasyon bölgesinin olabildiğince uzak tutulması gerekir.
  • Doktor onayı alana kadar ağır spor egzersizlerinden uzak durulmalıdır. PRP hafif bir operasyon olsa da mutlaka bu alanda uzman doktorlar tarafından uygulanmalıdır.
  • Operasyon lokal anestezi altında uygulanır. Genelde ağrı ya da acı hissedilmez ancak hassasiyeti fazla olan hastalarda hafif ağrı hissedilebilir. Operasyondan sonra yapılacak soğuk kompres gibi uygulamalar için mutlaka doktordan izin alınması gerekir.

  SORU SORUN
  HEMEN DEĞERLENDİRELİM

  Şimdi Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Vecdi Bayramoğlu’na Aklınıza Takılan Her Türlü Soruyu Sorup Bilgi & Fiyat Alabilirsiniz!

  PRP ile Cilt Yenileme İşleminin Avantajları Nedir?

  PRP tedavisi organik olmayan hiçbir süreci içermediğinden dolayı vücutta istenmeyen herhangi bir komplikasyona sebep olma ihtimali yoktur. Sonuçları bakımından olumsuz bir durumun olmadığı bu yöntemde, avantajlar açısından ise birçok madde sıralanabilmektedir.

  • PRP tedavisi cerrahi kesiler gerektirmediğinden dolayı operasyon sonrasında hasta doğrudan taburcu olmakta ve sosyal hayatına dönmektedir.
  • Operasyonun ilk seansından itibaren sonuçlar gözlemlenmeye başlamakta; üçüncü veya dördüncü seanstan sonra ise pik noktasına ulaşmaktadır. İlk yılın ardından yapılan tamamlayıcı seanslarla tedavinin sonuçları maksimize edilmektedir.
  • Başlı başına bir tedavi olarak yapılandırılabilmesinin yanında diğer operasyonların sonuçlarını daha başarılı hale getiren bir tamamlayıcı tedavi olarak da uygulanabilir.
  • Uygun planlama ve uzman bir uygulamayla operasyonun sonuçları mükemmele yakın seviyededir.

  İyileşme Süreci

  PRP ile cilt yenileme operasyonlarından sonra iyileşme süresi çok kısadır. Bölgeye enjekte edilen malzemenin temel amacı zaten iyileşme ve onarım etkisinin artması olduğundan dolayı, iyileşme kısmında korkulacak pek bir nokta bulunmamaktadır.

  • İşlem yapılan bölgelerde kırmızı noktalar, kızarma, morluk ve ufak ödemler oluşabilir. Tüm bunlar bir ya da iki gün içinde tamamen ortadan kalkacaktır.
  • PRP tedavisi ile arzu edilen cilt yenileme etkisinin alınabilmesi üçüncü ya da dördüncü seansların sonunu bulabilir. İlk seanstan itibaren bazı olumlu sonuçlar gözlemlense de asıl sonuçlar ilerleyen seanslarla birlikte gözlemlenir.
  • Hastanın ilk günün ardından duş almasında herhangi bir problem bulunmaz.
  • Tam sonuçların gözlemlenmesini takip eden bir yıllık süreçte sonuçlar mükemmelliğini korur ancak bu süreden sonra azalarak kaybolmaya başlar. Sonuçların etkisinin azaldığının gözlemlenmesini takip eden süreçte doktora başvurarak ek seansların yapılması ve sonuçların tatminkar olduğu sürenin uzatılması gerekir.
  • Operasyon her ne kadar basit olsa da mutlaka uzman doktor tarafından uygulanmalıdır.

  Sonuç olarak, PRP ile cilt yenileme operasyonları sıkça uygulanan, başarılı operasyonlar olarak bilinirler. Sonuçlarının hastalarda oluşturduğu tatmin sayesinde popülerlikleri günden güne artmaktadır.